Східниця, по праву, вважається курортною «перлиною» Львівської області. Дану місцевість в народі називають «українською Швейцарією». І це не дивно! Тут розкинулися густі широколистяні, змішані, хвойні ліси, знаходяться лікувальні джерела мінеральних вод і лікувальні запаси торф’яної грязі. Ми зібрали всю найціннішу і корисну інформацію про відомий бальнеологічний курорт. Ознайомившись з гідом по Східниці, Ви дізнаєтеся про нюанси відпочинку та оздоровлення в даному мальовничому краї.
Знайомство з курортом
Селище міського типу Східниця знаходиться у Львівській області, в широкій долині у передгір’я українських Карпат, на висоті шістсот – дев’ятсот метрів вище рівня моря. В даному регіоні протікає річка з мальовничими берегами – Східничанка. Перша згадка про селище можна зустріти в документах XIV століття.
Населений пункт займає площу 6,93 кв/км. Від Львова Східниця знаходиться на відстані ста кілометрів, а від Дрогобича і Трускавця – двадцяти кілометрів. До населеного пункту Славське відрізок шляху становить шістдесят кілометрів, а до Тисовця – шістдесят п’ять кілометрів. Гірськими вершинами краю є гора Локоть (998 метрів) і Цюхів Верхній (939 метрів).
Як дістатися до Східниці?
У Східницю можна доїхати на електропоїзді Львів – Трускавець. По прибуттю на кінцеву станцію, необхідно пересісти на мікроавтобус, що курсує за маршрутом Трускавець – Східниця. Маршрутки відправляються через кожні дві години. Також туристи зможуть дістатися до Східниці з головного вокзалу Львова автобусом, що прямує за маршрутом Львів – Східниця.
Східниця: відпочинок і оздоровлення
Сьогодні Східниця – відомий бальнеологічний курорт. У даній місцевості запанував особливий мікроклімат. Зими тут помірні, м’які, часто супроводжуються відлигами. Сніговий покрив добре тримається лише в горах під назвою Парашка, висотою одна тисяча двісті сімдесят один метр, що розташувалися неподалік від населеного пункту.
Літо в Східниці досить тепле. Тут чергуються ясні, сонячні і похмурі дні. У січні середня температура повітря становить -3 -4 градуси, а в липні досягає позначки +19 градусів за Цельсієм.
Курорт Східниця популярний серед туристів, завдяки чудовим природним факторам і гідрокарбонатним, сульфатно-гідрокарбонатним кальцієво-натрієвим мінеральним водам, які належать до типу «Нафтуся», що надає сечогінну і жовчовивідну дію. Всього тут налічується тридцять вісім джерел і сімнадцять свердловин.
У даній місцевості неймовірно чисте, просочене ароматами хвої, насичене киснем, гірське повітря і неймовірної краси ландшафти. У Східниці, на річці, влітку можна побачити байдарочників.
Люди, які приїхали на відпочинок в Східницю, можуть зробити похід в гори, організувати захоплюючу прогулянку по національному, рекреаційного парку «Сколівські Бескиди» загальною площею 35684 га, поїхати до Трускавця. Поблизу села Урич можна подивитися на ансамбль скель і печери.
У сезон в Східниці відпочиваючі збирають гриби та ягоди. Тут можна порибалити, замовити захоплюючу екскурсію і навіть політати на повітряній кулі. Туристи можуть відправитися в заповідник Тустань з фрагментами фортеці, зведеної в середньовіччі.
Гості, які приїхали в селище, будуть в захваті від мальовничої, недоторканої цивілізацією, природи! В околицях Східниці є ділянки з торф’яними грязями, які використовуються в лікувальних цілях. У Східниці проходять оздоровлення люди, які страждають на астму та алергію, хворобами сечовивідних шляхів, шлунково-кишкового тракту. Мінеральними водами також успішно лікують нирки і печінку. Вони корисні при підвищеній або зниженій кислотності шлунка, цукровому діабеті та недокрів’ї, порушеннях обміну речовин. У Східниці широко використовують в лікувальних цілях озокерит – мінерал жовтого або коричнево-зеленого забарвлення.
Що подивитися в Східниці?
1. Андроповське джерело
Туристи, які приїхали відпочити і оздоровитися в Східниці, зможуть відвідати два, розташованих неподалік один від одного джерела гідрокарбонатно-сульфатно-кальцієво-магнієвих мінеральних вод під №№ 25,26, дуже нагадують за своїм хімічним складом «Нафтусю».
Вони знаходяться в південній частині населеного пункту Східниця, в лісовій зоні, поблизу лікувально-оздоровчого санаторію «Зелений бір». Дані джерела є слабомінералізованими. Лікувальна вода особливо корисна людям, які хворіють урологічними недугами.
2. Пам’ятка Східниці – історико-культурний, державний заповідник «Тустань». Місто-фортеця «Тустань»
Туристи зі Східниці можуть відправитися на екскурсію до місцевої визначної пам’ятки – фортеці Тустань, яка представляє собою старовинний оборонний комплекс, зведений з величезних каменів-пісковиків. Від курорту він знаходиться на відстані восьми кілометрів.
У даній місцевості в I тисячолітті до нашої ери розташовувалося язичницьке святилище. З IX до середини XIII століття тут знаходилася дерев’яна фортеця. Комплекс Тустань свого часу служив важливим стратегічним об’єктом, захищав західні кордони Русі, а згодом і рубежі Галицько-Волинського князівства.
Фортеця була своєрідним митним, прикордонним центром карпатського краю. Через неї проходили важливі торговельні маршрути, перевозилася з Дрогобича в Закарпатті сіль. Фортеця Тустань широко відома, завдяки кінострічці «Захар Беркут», знятої за мотивом повісті письменника Івана Франка.
Щороку тут організовують фестиваль культури середньовіччя. Відвідавши цей захід, туристи побачать захоплюючі лицарські бої, лазерні шоу-програми, виступи артистів, ознайомляться з давньоруським побутом і спробують смачні ласощі.
3. Музейна кімната в Східниці
Музейна кімната була відкрита в 1991-му році в шкільному приміщенні. Її колекція присвячена етнографії краю. Сьогодні в музеї налічується приблизно триста експонатів, зібраних спільними зусиллями учнів і жителів сусідніх сіл.
Експозиція музею народного побуту торкнулася ремесла – ткацтво, гончарство і кушнірство, шкіряну і деревообробну галузі. У музейній кімнаті туристи зможуть побачити вишиту вручну сорочку, люльку-Файко. Музей працює з 9:00 до 16:00 щодня, крім вихідних. Вхід безкоштовний. Адреса: Східниця, Львівська область, вулиця Промислова, будинок 5.
4. Регіональний ландшафтний парк «Стужиця»
Регіональний ландшафтний парк «Стужиця» розкинувся уздовж польсько-словацького кордону, на схилі східного гірського хребта Бескиди. Він знаходиться на висоті 700 – 1269 метрів вище моря, займає територію площею 4250 гектарів. Тут красуються вершини Кременець (1214 метрів) і Мала Равка висотою 1 269 метрів.
Місцевість славиться неймовірно красивими ялівцево-буковими лісами. На висоті 1200 метрів, зустрічаються мальовничі, альпійські луки.
Туристи також можуть відвідати в Східниці, по вулиці Зарічна, будинок 9, музей Омеляна Стоцького, відправитися в Новий Кропивник – населений пункт, який прославився пам’ятками державної значущості – Миколаївською церквою, побудованою в 1695-му році і дерев’яною дзвіницею, що датується 1821-им роком.