Неподалік Східниці, в маленькому селі Урич, підносяться загадкові сірі скелі, які щорічно приваблюють тисячі туристів. Що ж так вабить мандрівників в Урицькі скелі? По-перше, це надзвичайно цікаве природне місце, яке, на думку вчених, є залишками стародавнього мулу, який покривав дно всесвітнього океану Тетіс. А по-друге, на самому верху грізних скель збереглися унікальні залишки середньовічного оборонного комплексу Тустань. І Урицькі скелі і Тустань є пам’ятками України і входять до складу Державного історико-культурного заповідника.
Жоден учений не може назвати точний час, коли з’явилася Тустань. Малюнки та ієрогліфи, які вдалося виявити в ході археологічних розкопок, підказують, що освоєння людьми Урицьких скель почалося ще в V ст. до нашої ери, а ось перші будови тут з’явилися лише в IX столітті нашої ери. У ті далекі часи в цих забутих богом місцях вирувало життя, а сама Тустань була найважливішим оборонним і митним пунктом. Фортеця була зведена на Соляному шляху слов’янським племенем білих хорватів, які вважаються предками сучасних українців. Як не важко здогадатися, цим шляхом з Русі до Західної Європи возили цінний товар – сіль. Білі хорвати, сидячи в Тустані, брали плату з купців і забезпечували їм охорону. Археологічні знахідки свідчать про те, що в цьому місці податок платили навіть арабськими монетами з чистого срібла, що вказує на міжнародне значення міста-фортеці.
Ні одному ворогові не вдалося взяти фортецю, але час зробило те, що виявилося не під силу навіть найсильнішим військам. Як тільки європейці знайшли нове джерело солі, Тустань перестала грати роль митниці. Згодом кордони держав значно зрушилися на Схід і фортеця втратила і своє оборонне значення. Деякий час Тустань належала польським шляхтичам і тут збирався податок з купців, які йшли через Дрогобич, але після XVI в фортеця була остаточно закинута.
На сьогоднішній день туристи, які відправляються в тур в ці краї, можуть помилуватися залишками коридорів, стін, печер і колодязя. Для відвідувачів Тустань відкрита щодня, крім Різдва, Водохреща та Великодня. Вхідний квиток дає право оглянути древнє наскельне місто, Музей історії Тустані та церкву Святого Миколая.
Щороку, в перших числах серпня, в селі Урич проводиться фестиваль давньоруської та середньовічної культури «Ту Стань!». Гості фестивалю можуть не тільки весело провести час, а й поповнити багаж знань цікавими історичними фактами.
Читав із захопленям,дуже сподобалась стаття.