Східниця розташована у передгір’ї українських Карпат, на висоті 600-900 метрів над рівнем моря та географічно відноситься до Орівського низькогір’я. Селище оточене мальовничими вершинами, найвищі серед них гора Лікоть ― 998 метрів, гора Цюхів Верхній ― 939 метрів, гора Парашка ― 1268 метрів, і межує з Національним природним парком Сколівські Бескиди, площа якого перевищує 35 гектарів. , занесених до Червоної книги.
Природний ландшафт Східниці включає змішані лісові масиви в передгір’ї та хвойні, переважно сосни та ялини – у горах. В рамках курортного регіону можна зустріти сусідство вільхових, тисових, ясенових, березових, грабових, кленових лісів та унікального трав’яного покриву. За відгуками досвідчених туристів, інше місце з подібною різноманітністю флори досить складно знайти не лише в межах України, а й у всій Європі. Через селище протікає невелика гірська річка з однойменною назвою і належить Дністровському басейну.
Оточена Карпатськими горами Східниця має унікальний мікроклімат. Тут досить м’яка зима з частими відлигами та вологе тепле літо зі змінною хмарністю та частими дощами. Середня температура повітря влітку становить +9-11 ° C вночі та +19-20 ° C вдень. Відповідні показники зими варіюються від -6-8 ° C вночі, до -2 – +1 ° C вдень. Найбільша кількість опадів посідає весну і літо, середньорічне укладається приблизно 700-800 мм. Регіон не відрізняється стійкістю снігового покриву, для традиційних зимових видів спорту ― катання на санках, сноубордах та лижах більше пасує до високогір’я.
Курорт знаходиться в екологічно чистій зоні, поряд із заповідником. Відстань від Східниці до великих міст, індустріальних та транспортних центрів перевищує сотню кілометрів, тому місцевість не забруднена промисловими відходами та викидами.
Екологічна чистота у поєднанні з багатим фітонцидами лісовим повітрям, мінеральними водами, покладами озокериту та запасами цілющого торф’яного бруду роблять Східницю унікальним рекреаційним регіоном, який однаково добре підходить для сімейного відпочинку з дітьми, оздоровлення, а також лікування та реабілітації людей. , дванадцятипалої кишки, жовчовивідних шляхів, сечовидільної системи, печінки та нирок.
Ціни на житло та відпочинок у 2023 році ― Східниця
За типом забудови Східниця нагадує котеджне селище. Багато об’єктів мають досить простору територію, обладнану для відпочинку та чудовий дизайн. Частина котеджів розташована у підгір’ї та межує з лісовим масивом. Особливість курорту – соснові зруби з інтер’єром у гуцульському стилі та видові мансардні номери.
Формування орієнтовних цін у Східниці становить певну складність. Окрім проживання, у вартість номерів тут може бути включено не лише харчування, а й санаторні послуги, причому у будь-якому обсязі.
Як правило, житло для відпочинку в Східниці здається цілий рік і в холодну пору року опалюється іноді економно і, за відгуками недостатньо добре. В осінньо-зимовий період ряд котеджів можна зняти лише цілком. Через необхідність опалювати всю будівлю, власники можуть відмовити в оренді лише одного номера, хоча в теплу пору року така опція доступна.
Зведена таблиця орієнтовних цін у Східниці у 2023-му році
Категорія | Ціна |
---|---|
Номери з вигодами на поверсі та суміжні номери із загальним санвузлом | Номер із зручностями та кухнею |
Номери із зручностями | від 150-250 гривень з особи |
Номер із зручностями та кухнею | від 200-400 гривень з особи |
Оздоровлення та лікування
Східниця ― це насамперед унікальне родовище мінеральних вод із добовим ресурсом близько 100 кубічних метрів. На території курорту розташовано понад 38 обстежених джерел та 17 свердловин. Знаменита «Нафтуся» формується у надрах Сколівських Карпат, багатих на нафту, має характерний запах, присмак та лікувальні властивості. Доведено позитивний ефект застосування мінеральних вод Східниці у разі порушення обміну речовин, проблем з функціями печінки, нирок, шлунка. Згідно з відгуками постійних гостей курорту, при адекватному призначенні та прийомі мінеральних вод можна досягти більш показового та стійкого результату, ніж при традиційній медикаментозній терапії.
Усі мінеральні води Східниці слабомінералізовані, при цьому різні за своїм складом та властивостями. Перерахуємо деякі з них:
- №1, джерело в лісовій зоні при в’їзді до Східниці з боку Борислава: гідрокарбонатно-натрієво-кальцієва вода з високим вмістом органічних речовин, показана при сечокам’яній хворобі, хронічних пієлонефриті та пієлоциститі, захворюваннях жовчовивідних шляхів;
- №1С, джерело на вул. Зарічна ― район санаторію «Стожари»: вода з підвищеним вмістом органічних речовин, має виражену жовчогінну дію, показана при цукровому діабеті, панкреатиті, захворюваннях печінки, нирок та сечовивідних шляхів;
- №2С, джерело на вул. Шевченка ― район автостанції: содова «Нафтуся», регулює кислотно-лужний баланс, знижує кислотно-продуктивну функцію, рекомендована при хронічних панкреатитах, колітах, гастритах, виразковій хворобі шлунка та дванадцятипалої кишки;
- №3, джерело в лісовій зоні при в’їзді в Східницю з боку Борислава: слабокислотна гідрокарбонанатно-кальцієва вода з яскраво вираженим запахом сірководню та підвищеним вмістом мікроелементів має сечогінну та протизапальну дію, покращує уродинаміку та циркуляцію крові, нормалізує роботу покращує стан при цукровому діабеті, а також підвищує апетит і виводить радіонукліди;
- №5, джерело на вул. Б. Хмельницького поряд з комплексом «Верховина»: гідрокарбонатно-натрієво-кальцієва вода з високим вмістом органічних речовин, застосовується при лікуванні хронічних захворювань сечоводних та жовчоводних шляхів;
- №8, №9, №10, бювет на початку вул. Шевченка ― поряд з ЛОК «ДіАнна»: слаболужні гідрокарбонантно-кальцеві води з кремнієвою кислотою, залізом, марганцем та сріблом у складі, покращують функцію нирок, печінки та жовчовивідних шляхів, підвищують діурез;
- №13, джерело на вул. Зарічна ― поряд із санаторієм «Стожари»: унікальна для України гідрокарбонатно-кальцієва вода з високим вмістом заліза, регулює секреторну функцію шлункової залози, прискорює утворення еритроцитів у крові та підвищує гемоглобіну, активно виводить з організму радіоактивний цезій, показана при променевій хворобі. анеміях;
- №15, джерело в лісовій зоні ― орієнтир вілла «У Лікаря»: вода з високим вмістом заліза, марганцю та вуглекислоти, рекомендується при хронічному пієлонефриті, циститі, захворюваннях шлунка зі зниженою кислотністю та залізонедостатньою анемією;
- №18С, джерело на вул. Котляревського поряд з комплексом «Цитадель»: гідрокарбонатно-сульфатно-натрієва вода з характерним запахом сірководню та високим вмістом мікроелементів стимулює жовчоутворювальну функцію та синтез холаїнів, посилює виділення жовчі, знижує рівень холестерину, стимулює регенерацію тканин печінки. у нирках;
- №21 та №21А, джерела на вул. Зарічна: вода рекомендується при захворюваннях печінки;
- №25 та №26, джерела в лісовій зоні ― біля лікувально-оздоровчої бази «Зелений бір»: гідрокарбонатно-сульфатно-кальцієво-магнієва вода з вираженою жовчогінною дією, активно застосовується при реабілітації після хвороби Боткіна, оперативних втручань на нирках, , захворюваннях шлунково-кишкового тракту, холециститі, холангіті, хронічних циститі та пієлонефриті
Крім терапії із застосуванням мінеральних вод у Східниці можна пройти курс лазеротерапії, гідроколонотерапії, озокеритолікування, фізіотерапії – електрофорез, солюкс, ампліпульс, УВЧ, магнітер, лікувального душу – масажного, підводного, Шарко, висхідного, лазерного, сеанси масажу чи СПА-процедур.
Той чи інший перелік санаторних та медичних послуг на курорті можуть запропонувати не лише у санаторіях, оздоровчих центрах та комплексах, а й у приватному секторі. При цьому вартість прийомів, консультацій, маніпуляцій, досліджень, обстежень та процедур може бути включена до вартості номера.
Тим, хто планує поїхати до Східниці на оздоровлення та лікування, досвідчені курортники рекомендують брати із собою санаторно-курортні карти, історію хвороби, результати аналізів та обстежень. Після приїзду це допоможе мінімізувати витрати часу та грошей на повторні дослідження, необхідні для призначення адекватної терапії.
Інфраструктура та розваги
Східниця – насамперед рекреаційна зона, розрахована на оздоровчий відпочинок. У селищі немає масштабних розважальних об’єктів, організацією дозвілля туристів можуть похвалитися лише деякі відпочинкові комплекси та готелі.
Як правило, розважальна програма може включати виїзні заходи – пікніки на природі, риболовлю на форель, піші маршрути мальовничими гірськими стежками, велосипедні прогулянки, катання на санках, сноубордах, лижах (зимою). У ряді випадків для гостей Східниці можуть бути організовані тематичні програми, присвячені новорічним та різдвяним святам.
Крім того, у Східниці проходять два великі фестивалі, які мають великий попит серед туристів ― «Східницьке літо» та фестиваль повітряних куль «Fly Quest».
«Східницьке літо» ― проходить з початку червня до кінця серпня (орієнтовно до дня Незалежності) ― представлений розважальними заходами, концертами, майстер-класами, виступами музичних колективів та відомих українських виконавців. На сцені амфітеатру демонструються новинки світового та вітчизняного кінематографу. Також влітку проводиться фестиваль повітряних куль «Fly Quest» – з висоти пташиного польоту відкривається мальовнича природа Карпат.
В іншому головними розвагами для відпочиваючих залишаються прогулянки від джерела до джерела, згідно з бальнеологічним маршрутом, а також збирання гербарію, ягід, грибів та вражень у лісах, що оточують курорт.
В рамках поселка расположены следующие объекты инфраструктуры
- Автостанція – вул. Промислова, 1;
- Банкомат – “Ощадбанк” вул. Золота Баня, 3, “Укргазбанк” вул. Шевченка, 55-А, вул. Шевченка, 2-А, вул. Котляревського, 109, Райффайзен Банк Аваль вул. Золота Баня, 2-А;
- Аптека – вул. Шевченка, 34, вул. Шевченка, 214, вул. Золота Баня, 3;
- Фітомагазин – вул. Шевченка, 92 та вул. 16 липня, 3;
- Відділення поштового зв’язку “Укрпошта” – вул. Золота Баня, 3;
- Відділення “Нова Пошта” – вул. Зарічна, 9;
- Відділ «Ін Тайм» – вул. Промислова, 1;
- АЗС «ОККО» – вул. Кропивницька, 24;
- Ринок такий. до Стоцького.
Спортивні майданчики та дитячі ігрові зони, басейни, лазні, сауни, медичні та санаторні центри головним чином працюють у рамках готелів та оздоровчих комплексів, при цьому здебільшого відкриті для всіх гостей курорту ― за погодженням з адміністрацією та за окрему плату.
Пам’ятки та екскурсії
Головна пам’ятка курорту – природа. Прикарпатське селище оточене горами, прихованими змішаним і хвойним лісом, шлях до деяких джерел мінеральної води проходить під віковими соснами та смереками. Під час піших прогулянок можна не лише милуватися красою підгірської частини Карпат, а й годувати білок, які звикли до уваги людей. У Східниці вони ручні та мають забарвлення близьке до чорного.
До рукотворних пам’яток курорту можна віднести парк Пантелеймона Цілителя – головний і єдиний у селищі. Парк розташований на височини, є улюбленим місцем для прогулянок та відпочинку, а також гарною локацією для фото та видовою точкою, з якої відкривається панорама курорту. Знакові точки парку: арт-об’єкт із написом «Я ♥ Східницю», пам’ятник Омеляну Стоцькому, непрацюючі нині нафтокачалки, дитячий майданчик, два джерела ― Свердловина 357 та Джерело 15, та символ курорту ― монумент у вигляді чаші для мінеральної води, який багато туристів жартома називають «птах у кепці» або «слон у шапці».
Дозвілля та пам’ятки біля Східниці
Тустань – наскальний оборонний комплекс
Давньоруський оборонний комплекс, град та митниця, розташований у скелях Карпат. Пам’ятка історії та археології знаходиться приблизно за 8 кілометрів на схід від Східниці, на території Державного історико-культурного заповідника «Тустань». Частини дерев’яної фортифікаційної споруди були закріплені в кам’яних брилах, що робило місто практично неприступним. Фортеця будувалася поетапно, орієнтовно з ІХ століття, і досягла максимального розквіту в XIII столітті. Архітектурні дослідження залишків фортеці дозволили провести 3Д-реконструкцію стародавнього міста Тустань. У ході археологічної експедиції було виявлено близько 25 тисяч знахідок, у тому числі елементи виробів зі шкіри, скла, кераміки, металу та дерева. Історико-культурний заповідник «Тустань» займає площу 464 га, входить до складу Національного природного парку «Сколівські Бескиди» та знаходиться під захистом держави. Музей міста-фортеці Тустань діє у селі Урич та працює щодня.
Гірськолижний курорт «Буковиця»
Гірськолижний курорт «Буковиця» знаходиться в Бориславі за 18 кілометрів від Східниці. Комплекс включає: траси різного рівня складності, траси для дітей та новачків, тюбінг-парк, школу інструкторів, витяги, прокат екіпірування та інвентарю. «Буковиця» пропонує різноманітний вибір розваг – катання на лижах, сноубордах, тюбах. На схилах чергує лижний патруль, діє медпункт та аварійно-рятувальна служба.
- Адреса: м. Борислав вул. Тустанівська, 185
- Телефон: +38 (067) 775-48-84, +38 (073) 775-48-84
Церква святої Анни у місті Борислав.
Унікальний паломницький центр України та архітектурна пам’ятка, де зібрано мощі понад 700 святих. Найцікавіші фрагменти: вівтар розпису Балицького, Кіндратишина та Панчишина, портал із двома колонами, десять вікон із фігурними вітражами, а також емблеми на фасаді: зодчих ― кам’яний щит із лінійкою, трикутником, косинцем та циркулем, гірників ― кайло та молоток. Сама споруда виконана у неоготичному стилі, з елементами неонорманського. Відстань від Східниці становить приблизно 14 км.
- Адреса: Борислав, ул. Владимира Великого
Дельфінарій “Оскар” Трускавець
Єдиний дельфінарій у Західній Україні, що працює з 2015 року. Морські тварини: шість чорноморських аффалінів і два морські котики, які живуть і працюють в умовах, максимально наближені до природних. Окрім шоу-програм, дельфінарій може запропонувати фото з дельфінами, плавання з дельфінами та сеанси дельфінотерапії. «Оскар» працює цілий рік. Подання відбуваються щодня, крім понеділка. Орієнтовні ціни на квитки – від 250 гривень з особи.
- Адрес: Трускавец, ул. Городище, 18
- Телефон: +38 (050) 033-03-39, +38 (068) 857-45-67, +38 (073) 857-45-67
Художній музей Михайла Біласа у Трускавці
Перший в Україні музей, відкритий за життя художника. Музей працює з 1992 року, розташований у віллі «Гопляна», одній з найкрасивіших будівель Трускавця. У дерев’яному будинку, зведеному у ХІХ столітті, зібрано гобелени, килими, лижники, вишиті серветки, доріжки, декоративні подушки, сюжетні панно та аплікації всесвітньо відомого колориста. Відстань від Східниці становить близько 23 кілометрів.
- Час роботи: щодня з 10:00 до 18:00
- Адреса: Трускавець, площа Кобзаря, 3
- Телефон: +38 (03247) 5-00-02
Зал органної музики у Самборі
Зал знаходиться у костелі Святого Станіслава, зведеного в стилі бароко. Нині чинний орган ХІХ століття пройшов реставрацію в 1980-1987 роках, і збудований чесько-австрійською фірмою Gebruder Rieger з Південної Моравії.
- Адреса: Самбір, вул. Міцкевича, 5-А
- Телефон: +38 (03236) 3-45-98
Активний відпочинок
Для любителів активного відпочинку можлива організація велотурів до водоспадів Сопот та Гуркало, а також сходження на гору Парашка туристичними стежками.
Нічні клуби, бар, караоке, боулінг, кальянні, розважальні комплекси та інші об’єкти дозвілля, розраховані на активний відпочинок, так само слід шукати в сусідньому Трускавці. Східниця орієнтована на тихий сімейний відпочинок та оздоровлення.
Вода, харчування, ціни на продукти
На бальнеологічному курорті прийнято пити мінеральну воду із джерел та бюветів, а також доставлену в номер ― у Східниці можна замовити й таку послугу. Для приготування чаю та кави постійні гості курорту рекомендують використовувати бутильовану воду ― продається в будь-якому продуктовому магазині, хоча, за їхніми відгуками, у Східниці з крана тече прісна вода без явно вираженого запаху чи присмаку.
У питаннях харчування Східниця орієнтована на два типи гостей ― які приїхали на оздоровлення та прибули на відпочинок, тому практично кожен заклад громадського харчування може запропонувати відвідувачам як дієтичне харчування, так і страви місцевої кухні з великою кількістю грибів, бринзи, вершків. Виняток можуть становити санаторні столові, що спеціалізуються на дієті, з поділом на «столи» ― згідно з медичними рекомендаціями.
Орієнтовна вартість комплексного триразового харчування станом на 2023 рік становить від 250-350 гривень на одну персону на добу. У ряді оздоровчих комплексів пансіон включений у ціну номера, багато готелів та приватні садиби у вартість проживання включають сніданок.
Умови для самостійного приготування їжі у Східниці можна знайти у приватних будинках та котеджах, а також в апартаментах деяких готелів. Свіже м’ясо, домашнє молоко, сир, бринзу, сметану, соління, овочі, свіжі та сушені гриби, фрукти, ягоди, карпатський мед, солодощі, випічку, трав’яні збори для чаю можна купити на селищному ринку. Охолоджене м’ясо в непоганому асортименті можна знайти в супермаркетах «Рукавичка» та «Макос». Фасована продукція, у тому числі молочна, а також крупи, бакалія, напої та кондитерські вироби промислового виробництва, пропонуються у продуктових магазинах.
В рамках курорту діють точки стихійної торгівлі, на яких можна купити продукти домашнього приготування, сушені гриби, свіжі гриби, овочі, фрукти та ягоди за сезоном, а також упаковану продукцію виробництва Польщі та Німеччини – снеки, каву, чай, шоколад, ковбасні вироби, макарони та бакалею.
Ціни на основні продукти у Східниці від вітчизняних виробників завищені в середньому на 20-40% порівняно з міськими супермаркетами. Закупівлю провізії за звичайною ціною можна здійснити у мережевих магазинах «АТБ» у Бориславі (вул. Весняна, 5), що знаходиться за 13 кілометрів, та «Фуршет» у Трускавці (вул. Суховоля, 54-А), який знаходиться за 23 кілометри.
Адреси деяких магазинів продуктів у Східниці
- Супермаркет «Рукавичка» вул. Шевченка, 55-А;
- Супермаркет «Макос» – вул. Гірська, 10/1;
- «Продовольчий магазин» – вул. Шевченка, 206;
- Крамниця ― вул. Шевченка, 37-39;
- «Магазин сухофруктів» – вул. Шевченка, 70-А;
- «Веселка» ― вул. Шевченка, 144/2.
Мобільний зв’язок та інтернет
В рамках селища хороше покриття мобільної мережі операторів Київстар, Vodafone, lifecell.
Провідні інтернет провайдери Східниці компанії «Воля» та «Інтертелеком». Безкоштовний Wi-Fi пропонує кафе та ресторани. На Wi-Fi у номерах можна розраховувати не тільки в готелях та оздоровчих комплексах, а й у приватному секторі. Як правило, доступ до Інтернету входить у вартість проживання.
Як дістатися
Тим, хто подорожує рейсовим транспортом, доведеться розрахувати маршрут через Трускавець чи Львів – доїхати до них можна залізницею з Києва, Дніпра, Запоріжжя, Харкова та інших міст України.
Квиток на поїзд Київ ― Львів може коштувати приблизно від 200 гривень ― плацкарт, від 250 гривень ― купе, від 550 гривень ― люкс; сидяче місце другого класу у вагоні поїзда та ІнтерСіті+ (так званий «загальний вагон») – від 360 гривень. Час у дорозі становить від 5-9 годин, залежно від виду поїзда.
Квиток на поїзд Київ ― Трускавець може коштувати приблизно 330 гривень ― плацкарт, 600 гривень ― купе, 1450 гривень ― люкс. Орієнтовний час у дорозі становить 12 годин.
Квиток на поїзд Дніпро ― Трускавець може коштувати приблизно 300 гривень ― плацкарт, 530 гривень ― купе, 1960 гривень ― люкс. Орієнтовний час у дорозі становить 21 год.
Східниця має пряме автобусне сполучення зі Львовом, причому автобус Львів ― Східниця проходить транзитом через Трускавець. Орієнтовна вартість проїзду зі Львова ― 110 та 125 гривень, час у дорозі близько 2 години 30 хвилин. Відправлення від автостанції АС8, що розташована біля залізничного вокзалу Львова.
Багато туристів вважають за краще приїхати до Львова поїздом, погуляти пів дня містом, і вирушити до Східниці з автостанції АС8. Хто не хоче гуляти у Львові – одразу їдуть із Києва до Трускавця, а з нього до Східниці.
Розклад маршруток до Східниці
- зі Львова від автостанції АС-8 зал. хв. Довідкова служба автостанції: +38 (032) 238-83-08;
- з Трускавця від автостанції ― 07:20, 08:50, 09:20, 11:55, 14:00, 16:20, 18:30, орієнтовний час у дорозі ― 50 хв.
Автомобільний маршрут до Східниці з більшості міст Центральної України лежить через Київ, Житомир, Новоград-Волинський, Рівне, Броди, Львів, далі Трускавець і Борислав. Досвідчені мандрівники рекомендують бути обережними на ділянці Борислав ― Східниця. Дорожнє покриття в районі перевалу місцями зруйновано, рух після снігопадів та ожеледиця може бути дуже утруднений.