За часів Київської Русі поблизу фортеці Тустань існувало поселення Золота Баня. Під час нападу хана Батия воно було вщент зруйноване. Люди, котрі залишилися живими, пішли в долину річки Стрий і заснували тут нове, яке назвали Східницею.
Сучасна Східниця — це не лише гарне містечко у Львівській області на кшталт європейського, що заховалося поміж карпатських схилів, із гостинними жителями, які дбають про благоустрій та розбудовують населений пункт, а й відомий всеукраїнський бальнеологічний курорт імені Омеляна Стоцького. Саме цей розумний чоловік у 1956–1973 роках відкрив тут великі поклади мінеральної води «Нафтуся».
Нині в цій місцевості налічується 38 джерел і 17 свердловин із різним хімічним складом цілющого напою. Офіційно курорт відкрили в 1976 році. У національному парку «Сколівські Бескиди» є чотири типи води: з підвищеним вмістом органічних речовин (сечогінною дією), це джерела № 1, 3, 6, 26; із вираженою жовчогінною дією — джерела № 5, 10, 25 та 1С, 18С свердловини; слабомінералізована залізиста вода — джерела № 13 та 15; хлорно-натрієва; гліцеринова; бромна; джерело на зразок «Боржомі» свердловина 2С, біля якого завжди багато відпочивальників.
Завдяки своїм цілющим властивостям, східницькі води дарують життя і здоров’я хворим на цукровий діабет, гепатити всіх типів, захворювання нирок, печінки, кишково-шлункового тракту (жовчного міхура, підшлункової залози, шлунку), порушення обмінних процесів, серцево-судинні недуги, залізодефіцитні стани тощо. Вони поліпшують імунітет людини. Якщо до усього цього додати м’який клімат, адже зима у Східниці зазвичай тепла, а літо — лагідне, то це ще й гарний відпочинок для всієї родини.
Щоб лікування було ефективним, вирушаючи в дорогу, курортнику варто взяти з собою з дому результати медичних обстежень із діагностикою своїх захворювань, а у Східниці скористатися послугами сімейного лікаря місцевої амбулаторії, який на прохання пацієнта вас відвідає і, приділяючи вдосталь часу на консультацію, за чисто символічну плату призначить, яку воду та в якій кількості й послідовності вживати, ще й розповість про особливості тутешніх мінеральних вод. При потребі можете користуватися його послугами у процесі перебування на курорті.
Перевагою цього містечка, куди їдуть люди з усієї України, незважаючи, що зовсім поряд загальновідомий Трускавець (біля джерел зі східницькою водою завжди зустрічаються й пацієнти цього курорту, що приїжджають сюди, аби набрати цілющого напою саме із джерела), є те, що путівка в санаторій або будинок відпочинку, яких у Східниці вистачає, не потрібна, бо зняти окрему кімнату або кілька з усіма вигодами, враховуючи харчування або без нього, можна за незначну ціну практично майже в кожному міському обійсті. Власники осель, зважаючи на нестабільний економічний стан у нашій державі, не збираються, як з’ясувалося, навіть піднімати цін цього сезону. Якщо ж заманеться готувати їжу самому, то у найманому будинку для цього знайдеться усе необхідне, а на місцевому базарі — великий вибір свіжих продуктів. Славиться Східниця своїми кондитерськими виробами, соленими овочами на різний смак, м’ясними делікатесами. За десять кілометрів від неї — ринок у Бориславі.
Є у Східниці та поблизу неї й чимало цікавих і визначних місць. Але туристи зазвичай прагнуть побачити руїни колишньої фортеці Тустань; самотужки половити форель на одній зі штучних водойм у Рибнику, де до послуг туристів і вудки, і приманка для риби, а на ваших очах у колибі вправні кухарі можуть приготувати улов; побувати біля будинку священика, де замість звичних ударів годинника лунає Гімн України, а влітку завдяки єпископу Сокальсько-Жовківському Михаїлу (Колтуну) оздоровлюють дітей із соціально незахищених сімей; сфотографуватися із символом містечка — карпатським ведмедем. Джерела № 25 та 26, розташовані на околиці населеного пункту, викликають також неабиякий інтерес у гостей Східниці. Місцеві жителі розповідають, що в епоху Юрія Андропова воду з них відправляли літаком безпосередньо Генеральному секретареві ЦК КПРС у Москву. При бажанні можна скористатися й мандрівкою в Карпати чи Закарпаття, де чимало старовинних замків.
У Східниці є кілька церков різних конфесій, відвідати які під час Великого посту буде дуже доречно.
Отож мандруймо Україною не лише заради цікавості, а й задля свого здоров’я, бо воно нам ой як знадобиться!